Roztocze - fantastyczne obszary na rodzinny urlop

Posted on 13/07/2023 7:59am

Roztocze to region znajdujący się na pograniczu Polski i Ukrainy i wyróżniający się niebywale urozmaiconą rzeźbą terenu. Fantastycznie współgrają tutaj ze sobą niestrome wzniesienia, bajkowe parowy i jary, piękne rzeki i bukowo – jodłowe lasy. Pośród ładnego pejzażu znakomicie prezentują się zabytki będące pamiątką po zamieszkujących tu dawniej przedstawicielach przeróżnych kultur.


Roztocze, zwierzyniec
Author: Jacek Becela
Source: http://www.flickr.com
Stolicą Roztocza jest Zamość, określany perłą renesansu. Ze względu na swoje walory architektoniczne, zamojska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Do najbardziej ciekawych miejskich obiektów zaliczyć można: siedemnasto-wieczny klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową i popularnymi wachlarzowatymi schodami, ormiańskie kamienice, klasycystyczną katedrę z szesnastego wieku oraz Arsenał.

Najbardziej wartościowe przyrodniczo tereny występują w środkowej części regionu. Zostały one objęte ochroną w postaci Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zarodkiem Parku był zwierzyniec utworzony w 1593 r. przez kanclerza Jana Zamoyskiego – słynnego zwolennika zwierząt i wytrawnego myśliwego. Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec - w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał na skutek przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu. W Zwierzyńcu znajduje się także staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół świętego Jana Nepomucena (tysiąc dziewięćset czterdziesty siódmy rok). Niedaleko Zwierzyńca znajduje się ciekawa atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one istotną ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu około 80 gatunków ptaków oraz bardzo dużo rzadkich gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to także miejsce, gdzie swój dom znalazły koniki polskie – rasa powstała na skutek skrzyżowania tarpana z koniem domowym. Wielbiciele cudownych pejzaży muszą wejść na Bukowa Górę, skąd roztacza się fantastyczny krajobraz złożony z różnobarwnych pasów pól uprawnych.

Niezwykle ciekawym i urokliwym zakamarkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca aktualnie Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest szczególnie ciekawe w czerwcu, kiedy odbywają się w nim różnorodnego typu imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej.

Istotnym miejscem na Roztoczu jest Porytowe Wzgórze położone na obszarze Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W tysiąc dziewięćset czterdziestym czwartym roku odbyła się tutaj największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Na pamiątkę tego zdarzenia stworzono tu cmentarz i odsłonięto pomnik.

Znany wszystkim z wiersza Jana Brzechwy Szczebrzeszyn wyróżnia się cudnym położeniem w zalesionej dolinie rzeki Wieprz. Nie mogło tu naturalnie zabraknąć pomnika chrząszcza, który tak samo jak za życia poety nieustannie brzęczy w szczebrzeszyńskiej trzcinie. Do najcenniejszych tutejszych zabytków należą XVI-wieczna cerkiew i siedemnastowieczna renesansowa synagoga. Trzeba wspomnieć,że w okolicach miasteczka utworzono Szczebrzeszyński park krajobrazowy, gdzie w tzw. „Piekiełku” występuje sporo cudownych, lessowych wąwozów. Ze Szczebrzeszyna do Narola przebiega bajeczny szlak rowerowy w trakcie przemierzania, którego, można kompletnie poznać wdzięk okolicy.

Znaczną atrakcją przyrodniczą jest również rezerwat Szum, na terenie, którego znajduje się dolina potoku Szum z pięknymi wodospadami nazywanymi szumami. Przy okazji trzeba wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z osiemnastego wieku Godny uwagi jest też Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb. Bardzo dużo dzieł miejscowych artystów zostało umiejscowionych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.


Miłośnicy piwka powinni odwiedzić Krasnystaw, gdzie odbywa się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Do najogromniejszych atrakcji imprezy należą: korowód chmielakowy, kiermasze, koncerty koncerty warszawa praga kapel ludowych, wybory Miss Chmielaków i oczywiście degustacja lokalnego piwa. Korzystając z bytności w mieście należy zwiedzić Muzeum Regionalne i zobaczyć kościół świętego Franciszka z XVIII w.. Fani podróży po Polsce na pewno zainteresują się ofertą wakacji w Bieszczadach - przejdź do strony.

Tags: UNESCO, architektura, zabytki, pałace, parki, synagogi, szlaki