Rodzinne wakacje w Tatrach

Posted on 02/11/2021 7:17am

Tatry są najwyższymi polskimi górami. Na tle Karpat, których są częścią, charakteryzują się cechami typowo alpejskimi, co przejawia się piętrowym układem skupisk roślinnych. Średnia wysokość tatrzańskichwierzchołków to ok. 2300 m, długość pasmaw linii prostej – ok. 53 km, z kolei szerokość sięga trzydziestu kilometrów czyniąc z nich miejsce bardzo chętnie wybierane na wakacje dwa tysiące czternaście.

tatry szczyty
Author: Samuel Kimlicka
Source: http://www.flickr.com
Tatry w całości objęte są ochroną w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przybrzeża potoczków a także wyloty olbrzymich kotlin tatrzańskich, czyli najniższe strefy gór, porastają lasy liściaste typu łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Nieco wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, etapowo przechodzące w kosodrzewinę, a dalej w hale, czyli łąki wykorzystywane do wypasu owiec.Tatry są za bardzo niskie i mają nazbyt spadziste stoki, aby mogły tam utrzymać się lodowce (tutaj). Pozostałością po plejstocenie jest około dwieście jezior malowniczo umiejscowionych w górskich zagłębieniach. Najśliczniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym zbudowano piękne schronisko. Prowadzi stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (dwa tysiące czterysta dziewięćdziesiąt dziewięć metrów nad poziomem morza), który jest przeznaczony wyłącznie dla doświadczonych taterników. Ażeby móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, należy wybrać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie pasą stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, pośród których parę uprzystępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najbardziej ciekawych jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić cudownie oświetlone, różnorodne formy naciekowe.

Nie wstydź się - w poszukiwaniu ciekawego Cię wpisu kontynuuj klikanie w nowe linki. Po jakimś czasie na pewno znajdziesz coś atrakcyjnego.

Obejrzeć można także Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Ze względu na wprowadzenie zupełnej ochrony na obszarze Tatrzańskiego P. N., można się po nim poruszać tylko na piechotę lub na nartach. Sieć szlaków pieszych, schronisk i wyciągów narciarskich jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Tatry można objechać rowerem. Szlak liczy około 230 km i ma do zaproponowania niezapomniane panoramy na góry. Bardzo dużą atrakcją Tatr jest kolej linowa z Zakopanego na Kasprowy Wierch i zespoły wyciągów w dolinach Goryczkowej i na Hali Gąsienicowej. Dają one możliwość podziwiania tych majestatycznych gór z lotu ptaka. Na Kasprowym Wierchu jest najwyżej położone polskie obserwatorium meteorologiczne. Trzeba także zdobyć Giewont, którego również roztacza się fantastyczna panorama Tatr. Trzeba rzec, iż Tatry są kolebką polskiej turystyki, narciarstwa i alpinizmu. Od ponad 300 lat są one celem wypraw najwybitniejszych Polaków (czytaj pełen artykuł).

Koronną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, określane zimową stolicą Polski. Prześlicznie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz teraźniejsze atrakcje czekające na przybywających tu tłumnie wczasowiczów.Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół św. Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej wykonane na szkle. Na cmentarzu znajduje się mnóstwo zabytkowych nagrobków, wśród których kilka upamiętnia zasłużone osoby, między innymi Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. Podczas spaceru ulicą Kościeliską trzeba przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do tu pięćdziesięciu lat. Willa „Koliba” to najstarsza willa wybudowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Współcześnie jest w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Głównym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica, przy której mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się też kościół Św. Rodziny.

Punktem obowiązkowym w trakcie pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się fantastyczna panorama na położone u jej stóp miasteczko.

Sprawdź bez wahania ten link - umieszczone tutaj uwagi z www z pewnością okażą się dla Ciebie interesujące - dotyczą analogicznej problematyki.

Do Zakopanego trzeba wybrać się w sierpniu, gdy ma miejsce tu Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr związana jest produkcja regionalnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty „kierpce” i kamizelki z owczych skór.

Tags: góry, narty, turystyka, jaskinie, zabytki, Tatry, Zakopane, szlaki

Author: k.s.