Gdzie znaleźć ciszę oraz piękne krajobrazy? Dobrą propozycją jest region Podlasia

Posted on 20/06/2023 6:09pm

Podlasie to stara z punktu historycznego kraina Polski, która znajduje się na Nizinie Podlaskiej. Historycznie Podlasie obejmuje centralną i południową część województwa podlaskiego, ale także rozciąga się na północny wschód oraz północ województwa lubelskiego. Zachodzi również na wschodni skrawek województwa mazowieckiego. Podlasie to wyjątkowy region, tym bardziej, że możemy w tym miejscu znaleźć mieszaninę tradycji oraz różnych wierzeń, przykładowo ślady bardzo ciekawej kulturowo społeczności polskich Tatarów.


podlasie zimą
Source: pixabay.com
W dwóch posiadających tatarskie naleciałości wioskach - Bohonikach i Kruszynianach, stoją jedyne drewniane meczety w Polsce, których pochodzenie datuje się na osiemnasty oraz dziewiętnasty wiek. Miejsca te, a także znajdujące się w tych miejscowościach cmentarze muzułmańskie, są kulturalnymi oraz duchowymi centrami stale obecnej tutaj “Tatarszczyzny”. Przez jedną, jak i drugą miejscowość biegnie Szlak Tatarski, dzięki niemu można zgłębić historię jak i kulturę tutejszej społeczności. Możemy skosztować pysznych potraw, jakie są robione wedle dawnych tradycji kulinarnych, ich nazwy są bardzo orientalne, czyli trybuszok, kibiny czy pierekaczewnik. To wszystko może złożyć się na cudowny odpoczynek na podlasiu. W tym miejscu dane nam będzie zobaczyć swego rodzaju kalejdoskop, którego części składowe nakładają się na siebie, a jednocześnie zachowując piękno niesamowitej, oryginalnej odrębności. Z przyrodniczego punktu widzenia to niezwykle wyjątkowy region, o prawdziwie dużych walorach krajobrazowych. Możemy w związku z tym napotkać tu przeróżne formy morfologiczne, wpływające na zwiększenie tych wszystkich walorów estetycznych. Istotnie te sfery - przyrodnicze i kulturowe mają wpływ na atrakcyjność Podlasia.

Jeśli naprawdę pragniesz bardziej poznać to zagadnienie, kliknij jeszcze ten link i zdobądź pomocne info (https://www.palacjugowice.com/oferty-specjalne/swieta-wielkanocne-2023)! Ono na pewno okaże się dla Ciebie przydatne.

Nieskażone cywilizacją okolice Podlasia są świetnym miejsce do stworzenia parku krajobrazowego.


jezioro
Author: Rocky Raybell
Source: http://www.flickr.com
Z przyrodniczego punktu widzenia to niezwykle wyjątkowy region, o prawdziwie dużych walorach krajobrazowych. Możemy w związku z tym napotkać tu różnorodne formy morfologiczne, wpływają one na zwiększenie tych wszystkich walorów estetycznych. Istotnie te elementy - natura i kultura wpływają na atrakcyjny wizerunek tego miejsca. Nieskażone cywilizacją okolice Podlasia są doskonałym miejsce do utworzenia parku krajobrazowego .Znajduje się na tym obszarze więc bardzo dużo rezerwatów przyrody, jakie chronią miejsca o dużych walorach przyrodniczych i kulturowych, tym bardziej przed złym wpływem gospodarki człowieka. W tym miejscu faktycznie można wypocząć, oderwać od różnego rodzaju trosk, od gwaru wielkiego miasta. Nie dziwi więc fakt, iż Podlasie jest wciąż bardziej popularne pośród odwiedzających z całego kraju i nie tylko.

Tags: polska, odpoczynek, przyroda, szlak, region