Gdzie najlepiej udać się na wczasy? Na pewno Zakopane spełnia najbardziej ciekawe standardy w dziedzinie wypoczynku

Posted on 13/06/2023 8:30am

Wisła to najistotniejszy ze wszystkich obleganych w porze zimowej kurortów w naszym kraju. Tu każdego roku na narty przyjeżdżają koneserzy zimowego szaleństwa z z kraju i zagranicy. Jednak nie tylko narciarze lubią Wisłę. To cudowny punkt startowy w Beskidach, co już wiele lat temu mogli przyznać amatorzy pieszych wycieczek górskich.


Góry
Author: Madalina Ungur
Source: http://www.flickr.com
Wisła to również miejscowość pełna interesujących zabytków oraz góralskiego folkloru. Liczne muzea a także galerie proponują rozrywkę nawet osobom, którym nie chce się przemieszczać górskimi szlakami i którzy na stokupojawiają się niezbyt chętnie. Myślisz o interesującym miejscu na wycieczkę? Nocleg - noclegi zakopane z basenem w Wiśłe będą wspaniałym pomysłem. Sprawdź dlaczego - klik.

Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest również Zakopane. Co bez wątpienia należy zwiedzić w tym urokliwym mieście? Przede wszystkim obecne tu muzea. Słynna „Atma” oraz wille związane z słynnymi mieszkańcami Zakopanego (Witkiewiczem, Makuszyńskim czy Kasprowiczem) to nie tylko zapierające dech w piersiach zabytki góralskiej architektury i interesujące reprezentantki wysoko szanowanego stylu zakopiańskiego. To muzea związane z biografiami, pełne indywidualnych pamiątek, dzięki którym ciekawiej możemy poznać tych, o których tak wiele napisano w szkolnych podręcznikach.

Ciekawym punktem na mapie miasteczka jest cmentarz na Pęksowym Brzysku. W tym miejscu spoczywają ci najwybitniejsi mieszkańcy miasta. Znaczna ilość znanych nazwisk sprawia, że ten niewielki cmentarzyk jest jedną z najważniejszych nekropolii w Całej Polsce. Historia cmentarza rozpoczęła się w połowie XIX wieku. Od tego momentu pochowano tu wielu znanych dla Podhala osób. Tu znajduje się m. in. grób słynnego lekarza i przyrodnika, Tytusa Chałubińskiego, legendarnego muzyka i gawędziarza Sabały, Stanisława Witkiewicza oraz Władysława Orkana. Pochowany jest tu również architekt Karol Stryjeński oraz Kornel Makuszyński. Swoje symboliczne groby mają na tym cmentarzu także Witkacy oraz założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Mariusz Zaruski.
Znane i znane osobowości a także wyjątkowe w swej formie groby przybrane ludowymi świątkami dobrze świadczą o wyjątkowości tego miejsca.


Innym symbolem Zakopanego jest Wielka Krokiew – najsłynniejsza w Polsce skocznia narciarska. Jej architektem był słynny architekt Karol Stryjeński, a wielkie otwarcie obiektu nastąpiło w 1925 roku. Od tego roku znana skocznia tworzy interesującą kartę w dziejach polskiego sportu. Liczne zawody, w tym Puchar Świata w skokach narciarskich przyczyniają się do tego, że Zakopane zimą jest pełne życia.

Tags: narty, Muzeum, architekt