Poznaj swoje prawa - ta wiedza może się przysłużyć

Posted on 01/12/2021 7:34am

Po pierwsze przy zakupie biletu zbywca nie powinien wymagać od ciebie wyższej opłaty jedynie ze względu na obywatelstwo albo miejsce zakupu biletu. Po drugie przysługują Ci też prawa w przypadku pojawienia się kłopotów.


Jest tak w wypadku opóźnienia bądź odwołania lotu bądź nadkompletu rezerwacji, z powodu którego odmówiono ci wstępu na pokład aeroplanu. Jeżeli odmówiono ci przyjęcia na pokład, twój lot został anulowany albo zbyto więcej biletów niż miejsc w aeroplanie, linie lotnicze muszą: zorganizować ci podróż do punktu docelowego porównywalnym alternatywnym środkiem transportu, czy zwrócić ci koszty biletu jak też - w słusznych wypadkach - zagwarantować ci darmowy przewóz do lotniska, z którego wyruszyłeś.

W razie znacznego opóźnienia ( co najmniej pięć godzin) masz też prawo domagać się zwrotu funduszy (ale jeśli przyjmiesz zwrot kosztów, linie lotnicze nie muszą już gwarantować ci dalszego wsparcia ani planować dalszej podróży).

Jeżeli zaintrygowały Cię zagadnienia owego opisu, to do sprawdzenia jest także następna witryna, gdzie znajdziesz sporo informacji na ten temat.

Linie lotnicze powinny poinformować cię o twoich prawach i o przyczynie znacznego opóźnienia lub odwołania lotu bądź też odmowy wpuszczenia cię na pokład aeroplanu. W zależności od długości zamierzanego lotu a także opóźnienia możesz również mieć prawo (Prawnik Chorzów) do napojów, posiłków, komunikacji (np. bezpłatnej rozmowy telefonicznej), a w przypadku konieczności również do noclegu (SkyLegal).

zobacz
Author: Joe Kunzler
Source: http://www.flickr.com
Ponadto jeżeli odmówiono ci przyjęcia na pokład samolotu, twój lot jest odwołany albo dotrzesz z ponad 3-godzinnym opóźnieniem do miejsca docelowego określonego na bilecie, masz prawo domagać się zadośćuczynienia. Jeżeli zaproponowano ci alternatywny lot w analogicznym czasie. Odszkodowanie za opóźniony lot nie przypada, jeżeli twój lot został odwołany: z racji szczególnych warunków, takich jak złe warunki atmosferyczne lub powiadomiono cię o odwołaniu lotu na dwa tygodnie przed zaplanowaną datą lotu bądź zaproponowano ci opcjonalny lot na tej samej trasie w podobnym terminie co twój pierwotny lot.


Jeżeli twój lot został anulowany z racji wyjątkowych okoliczności, możesz nie mieć prawa do zadośćuczynienia, jednakże przewoźnik powinien ci zaproponować wybór między: zwrotem kosztów biletów, opcjonalnym środkiem przewozu do miejsca docelowego w możliwie najkrótszym terminie bądź przeniesieniem rezerwacji na opcjonalną wskazaną przez ciebie datę. Nawet w wyjątkowych warunkach, w razie potrzeby linie lotnicze są zobowiązane do udzielenia ci wsparcia podczas czekania na nowy lot. Takie są prawa pasażera.

Tags: nocleg, transport, termin, pokład