Ogólne prawa pasażera – gdzie możemy odnaleźć informacje?

Posted on 21/10/2021 8:04am

Wszyscy ruszający w podróż samolotem muszą znać swe prawa oraz obowiązki. Powinno się przed wyruszeniem na wycieczkę zapoznać się ze wszystkimi przydatnymi informacjami. Wówczas o wiele łatwiej jest domagać się m.in. odszkodowania w sytuacji odwołanego lotu. O tym, jakie są prawa pasażera, może zadecydować każda linia lotnicza.

samolot na pasie startowym
Author: Simon_sees
Source: http://www.flickr.com
Istnieją jednak odgórne założenia, jakie są zbliżone dla wszystkich podróżujących, pewne ogólne prawa pasażera Jest to np. prawo do opieki w przypadku odwołania lotu, odmówienia przyjęcia na pokład samolotu, jak i długiego opóźnienia lotu. Wtedy przewoźnik ma obowiązek bezpłatnie zapewnić wszystkim poszkodowanym pasażerom pożywienie oraz napoje, dwie rozmowy telefoniczne, ale także zakwaterowanie w hotelu oraz transport w to miejsce. Wszystkie informacje znajdziemy na stronach prawnych oraz na stronie internetowej wybranej linii lotniczej.

Odwołany lot odszkodowanie a porady (Porady z zakresy prawa pracy) fachowcówWymienione wyżej, tzw. ogólne prawa pasażerów obowiązują jedynie pasażerów, jacy podróżują w granicach Unii Europejskiej. Obowiązują również te osoby, co wyruszają z lotniska położonego na terytorium Unii do krajów trzecich czy też przylatujących na lotnisko znajdujące się na terytorium Unii Europejskiej z kraju trzeciego przewoźnikiem wspólnotowym. Za odwołany lot odszkodowanie obowiązuje w przypadku odmówienia przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera (odszkodowania za odwołany lot).

Odmowa przyjęcia pasażera na pokład samolotu musi mieć uzasadnione argumenty, a przyczyny mogą być następujące: natury zdrowotnej, wymogi związane z bezpieczeństwem czy też nieodpowiednie dokumenty pasażerów.

Ta solidna oferta, którą przygotowaliśmy dla miłośników omawianej tematyki, zawiera pokrewne dane na to ciekawe zagadnienie - zobacz tutaj.

Dodatkowo odwołanie lotu musi zostać spowodowane wyjątkowymi okolicznościami, których nie da się uniknąć. Jest to zła sytuacja polityczna, warunki meteorologiczne, które uniemożliwiają bezpieczną podróż, jak i wykryte przed podróżą wady samolotu. W każdym takim przypadku możemy liczyć na specjalną pomoc oraz opiekę przewoźnika, jaki dba o komfort wszystkich pasażerów danymi liniami lotniczymi.

Tags: lot, odszkodowania, pasażer, pokład