Dokąd na wczasy?

Posted on 03/09/2019 8:10am

Jednym z najbardziej popularnych uzdrowisk w naszej ojczyźnie do końca II Wojny Światowej było uzdrowisko niemieckie. Jak to bywa na Dolnym Śląsku historia ta jest skomplikowana, ale przez to ogromnie ciekawa. Polanica-Zdrój przez większą część swego istnienia była wioską, wpierw należącą do książąt śląskich a następnie właścicielami wsi byli Jezuici.

Hotel SPA Villa Alina w Polanicy Zdroju
Author: www.villaalina.pl
Source: www.villaalina.pl
O znajdujących się w okolicach kwaśnych źródłach wiedziano już w XVI w., czyli za czasów gdy władali wsią Jezuici. Wspomniano o nich w charakterystyce Ziemi Kłodzkiej, jednak nie były one stosowane do kuracji. Z zapisów wynika iż była ta woda przedmiotem sprzedaży.

Przełomem dla wioski był rok 1873, tj. rok zjednoczenia Niemiec. Od tego czasu osada Polanica-Zdrój została uzdrowiskiem. W 30 lat później kuracjusz mógł wybierać wśród 10 hoteli swój ulubiony hotel Polanica Zdrój (zobacz tutaj). Z początkiem XX w.

To prawda, że dziś posiadamy dostęp do wielu informacji, więc jeżeli omawiana problematyka Cię zafascynowała i chcesz uzyskać podobne wiadomości na ten wątek, to sięgnij po szczegóły (https://www.redpike.pl/) tu.

miejscowość lecznicza "przeżywa" swe "złoty czas". Na skutek skutecznej reklamy wyjazdy do Polanicy-Zdrój stały się bardzo popularne. W 1933 r. zostaje wydany informator po polsku dla kuracjuszy. Podobna sytuacja trwała aż do Drugiej Wojny. Kurort zyskał międzynarodową renomę. Po Drugiej Wojnie miejscowość uzyskała prawa miejskie.

Dzisiaj Polanica-Zdrój oferuje turyście dobrze rozwiniętą sieć szlaków turystyki pieszej. Możemy przechadzając się nimi podziwiać drzewa świerkowe oraz młodsze, zasadzone planowo lasy bukowe. Z uwagi na lokalizację w Kotlinie Kłodzkiej, Polanica-Zdrój to wyśmienite miejsce dla wypoczynku tak weekendowego jak i wakacyjnego. Gościem kurortu była między innymi pisarka Maria Dąbrowska.

Podgórski klimat jest nadzwyczaj sprzyjający tym z nas którzy usiłują rzucić palenie lub borykają się ze schorzeniami układu oddechowo. Warto przeto projektując wakacyjne wojaże wpisać w wyszukiwarkę wyrażenie: hotel Polanica Zdrój. Ciekawostką jest to, iż uzdrowisko jest prekursorem w obszarze chirurgii plastycznej. Stanął tutaj pierwszy w Polsce szpital o tejże specjalności (sprawdź ofertę hotelu w Polanicy Zdrój).

Następną nowinką - tym razem językową - jest spór językowy dotyczący nazwy tejże miejscowości. Mianowicie do 1925 r. niemiecka nazwa wioski pisana była z omyłką ortograficzną "Zdrój-Polanica", na odwrót niż jest to uniwersalnie przyjęte.Tags: hotele, uzdrowiska, Polanica-Zdrój