Cudze sławicie swego nie znacie a więc... dlaczego nie Tunezja

Posted on 09/05/2019 7:25am

Lato jest idealnym czasem na poznawanie naszego kraju. Mam niekiedy odczucie, iż nie doceniamy swego państwa. Wszyscy zachwycamy się cudzoziemskimi atrakcjami Tunezji; oczywiście jest tam bardzo ciekawie ale i my nie mamy się czego wstydzić. Aby odnaleźć ciekawe miejsca musimy trochę poszukać, z reguły samemu ale ma to też swe plusy - nikt nie będzie nam narzucać dokąd i po co mamy się wybrać bowiem nie mamy problemu z językiem.

Kraków nocą
Author: YougoPL
Source: http://www.flickr.com
W każdej chwili można zboczyć z wytyczonego szlaku odwiedzić miejsca mniej znane. Co nam to da? Nasycimy potrzebę przygody. Prócz tego na standardowe pytanie - to zdjęcia starego Krakowa - - zdołamy z dumą odpowiedzieć: nie, to pobliża (i tu padnie jakaś nazwa) ale też ciekawie. Warto także w bibliotece poszukać przewodnika po okolicy którą będziemy odwiedzali, nawet wybierając się do - zdawać by się mogło - najbardziej znanego Krakowa.

W pierwszej chwili sądzimy, iż to miasto, o ile chodzi o zabytki, niczym zaskoczyć nas nie może. Niemniej jednak możemy się zdziwić, włodarze miasta bowiem zdają sobie dobrze sprawę z tego, jakie przesłanie dla budżetu miasta miewają atrakcje turystyczne. Wiadomo że spore wpływy do kasy miejskiej dostarczają pamiątki Kraków - oldcracowfoto.com/pl/c/Krakowski-Dom-1930/3 - ostatnimi czasy słynie na przykład z trasy powiązanej z naszymi literatami związanymi z owym miastem. Używając nowoczesnego smartfonu możemy wybrać się w pogodny dzień na spacerek i zobaczyć miejsca które inspirowały Miłosza bądź też Szymborską.

Rzecz jasna, jak w pozostałych miastach, odnajdziemy tu ławeczki na których możemy posłuchać fragmentów utworów twórców którym dana ławeczka jest poświęcona. Ja, jeśliby mnie ktoś zapytał, każdemu polecam Kazimierz - dzielnicę Karkowa która, szczególnie w letni wieczór, może urzec nawet mało wrażliwego obieżyświata.

Idealną chwilą by się w Kazimierzu zakochać jest okres gdy odbywa tam się Tydzień Kultury Żydowskiej. Wówczas zapachy oraz dźwięki sprawiają, iż ma się wrażenie że zdjęcia starego Krakowa ni stąd ni zowąd ożywają. Możemy też - co jest nie lada atrakcją - na zaaranżowanych warsztatach poznać kuchnię żydowską a także nauczyć się tańca tradycyjnego. Odwiedzając Kraków pamiątki kupione na straganie nie muszą być wyłącznym wspomnieniem, mogą być nim również te niepowszednie umiejętności.

Tags: miasto, Grecja, Egiptu, turystę, Tydzień Kultury Żydowskiej